Tegan & Sara (can)

Sparat under: Program — @ 08:42

lördag 21 november 2009

Öppnar kl. 20:00 / Börjar kl. 20:30
Entré: 200 kr / 13-årsgräns
Biljetter
Tegan and Sara MySpace
Tegan and Sara Last.FM
Astronautilus MySpace

Konsertern presenteras i samarbete med Kulturbolaget.

Tegan och hennes sisådär åtta minuter yngre syster Sara har gått från klarhet till klarhet med varje skivsläpp sedan debuten för snart tio år sedan och är idag ett rutinerat och mer melodiöst indierockband. De började tidigt repa hemma i sovrummet i Calgary, startade så småningom ”Sara and Tegan”, bytte namn till ”Tegan and Sara” och fick skivkontrakt av ingen mindre än Neil Young. Sedan dess har de släppt fem album och turnerat med bland annat Rufus Wainwright, The Killers, Weezer och Ryan Adams.

Förra plattan ”The Con” producerades av Jason och Chris från Death Cab For Cutie. En rakt igenom fantastisk skiva som gav dem något av ett genombrott i Sverige. Turnén tog dem då till KB i Malmö där de spelade i en utsåld lokal.

Drygt två senare är den kanadensiska syskonduon Tegan and Sara redo för nya skivan "Sainthood" som släpps i slutet av oktober. En månad senare besöker de nu oss i Lund för en konsert på Mejeriet.

Dela med dig, sharing is caring!
  • RSS
  • email
  • Print
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • del.icio.us
  • Tumblr
  • Digg
  • MySpace